DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Arjantin: 17 eyalette öğretmenler grevde

Yüzde 25’e dayanan enflasyon oranı karşısında en az bu oranda ücret artışı isteyen eğitim emekçileri greve çıktı

HABER MERKEZİ- Ülkede yüzde 25’e dayanan enflasyon oranı karşısında en az bu oranda ücret artışı isteyen eğitim emekçileri greve çıktı.

“Gazette.com”un aktardığına göre, 23 eyaletin 17’sinde devlet okullarında yeni dönem derslerin başladığı gün olan dün startı verilen grev bugün de sürecek.

Buenos Aires’te geçtiğimiz Cuma günü Eğitim Bakanlığına yürüyüş gerçekleştiren ve iki günlük greve çıkılacağını açıklamış olan sendikalar, hem ücretlerde yeterli bir zam talebinde bulunuyorlar hem de bunun eyaletler düzeyinde değil de ulusal düzeyde yapılacak görüşmelerle belirlenmesini istiyorlar.

Greve katılmayan diğer 6 eyalette ise yüzde 15.5 ile 40 arasında değişen oranlarda ücret zammı konusunda anlaşma sağlandı.

Merkezi hükümet pazarlıkların “eyaletler düzeyinde yapılacağını” söylüyor. Ama öbür taraftan, yerel yönetimlerle koordine şekilde tüm yerellerde yüzde 15 civarında zam oranı dayatılıyor.

Üç tur yapılan görüşmelerde sorunun çözülememesi üzerine sendikalar harekete geçmişlerdi.

Hükümetin teklifine tepkili olan sendikaların yaptığı açıklamada “Hükümet, 625 pesoluk (yaklaşık 42.50 Amerikan doları) bir artışla öğretmenlere onurlu bir maaş vereceğini düşünüyor” ifadelerine yer verilmişti.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close