DÜNYA

Arjantin: Mapuche topraklarında gerginlik

Mapuche halkı, polisin, bizzat kendisinin ‘kaybettiği’ genci arama bahanesiyle topraklarına girmesini kınadı

HABER MERKEZİ– Mapuche halkı, Şili de olduğu gibi Arjantin’de de yüzyıllardır yaşadıkları toprakları koruma mücadelesini sürdürüyor.

Mapuche’ler mücadeleleri sırasında karşılaştıkları devlet baskısı ve polis şiddetine ise direniyorlar. Yerli Mapuche liderleri, Arjantin polisinin, gözaltına alıp “kaybettiği” aktivist Santiago Maldonado’yu arama bahanesiyle yasal hiç bir prosedür olmaksızın topraklarına girdiğini duyurdular.

Telesurtv.net’in aktardığına göre, Neuquen Mapuche Konfederasyonu yayınladığı bir bildiride, polisin topluluk yetkililerine danışılmadan topraklarına giriş yaptığını ve Maldonado’nun “ortadan kaybolması” olayını örtbas etmeye çalıştığını söyledi.

Bildiride “hükümet, Santiago Maldonado’nun kaybedilmesinde bizi suçlamaya çalışıyor ve polis güçleri herhangi bir sınırlama olmaksızın saldırgan davranıyor. Alarm halindeyiz” denildi.

Maldonado, hükümetin çokuluslu Benetton Group tekeline peşkeş çektiği Mapuche topraklarının sahiplerine iade edilmesi talebiyle gerçekleştirilen bir protesto sırasında polis tarafından gözaltına alındıktan sonra “kaybolmuştu”. Aradan 45 gün geçmiş olmasına rağmen genç aktivistin akıbeti “bilinmiyor”.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close