DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Avustralya: Bin 600 Alcoa işçisi greve çıktı

ABD’li alüminyum tekeli Alcoa’nın “Sözleşmeyi feshetme” tehdidi karşısında işçiler “İş güvencesi” talep ediyor

HABER MERKEZİ– Alüminyum tekeli Alcoa’nın Batı Avustralya’daki 5 tesisinden bin 600 işçi “İş güvencesi” talebiyle greve çıktı.

20 aydır sürdürülen görüşmelerden sonuç çıkmaması ve Alcoa patronlarının, kendi isteklerini işçilere dayatmak için müzakareleri sonlandırması üzerine işçiler bu ayın başlarında harekete geçtiler.

Esnek ve kuralsız çalışmayı işçilere dayatan Alcoa yönetiminin ilgili idari makamlara “Sözleşmeyi feshetmek” için başvurmasından sonra, 8 Ağustos’ta bin 200 işçi biraraya gelerek “Yürürlükteki sözleşme”ye sahip çıktılar ve “İş güvencesi” talep ettiler.

IndustriALL’in resmi sitesinde yer alan habere göre, grevi oylayan (Aynı zamanda IndüstriALL üyesi olan Avustralya İşçi Sendikası AWU’da örgütlenmiş) işçiler, Alcoa’ya ait Kwinana, Pinjarra ve Wagerup alüminyum işleme tesisleri, Huntley ve Willowdale boksit madenlerinde çalışan işçiler.

İşten atmaların yaşanmaması, taşeronlaştırmaya gidilmemsi konularında güvence isteyen grevci işçiler 22 Ağustos’ta eyalet parlamentosu önünde gösteri yaptılar.

Yine küresel sendika ağı IndüstriALL’in üyeleri olan İspanya’daki FICA-UGT, Norveç’teki Industri Energi ve ABD ve Kanada’daki Çelik İşçileri Sendikası USW dahil olmak üzere ağdaki sendikalar, desteklerini bildirmek için AWU’ya yazdılar.

Alcoa, ABD merkezli çok uluslu bir alüminyum üreticisidir. Bu sene Ocak ayından bu yana, Kanada’nın Quebec kentindeki Becancour tesislerinde lokavt uygulayarak sendikalı binden fazla işçiyi işten çıkardı. Rafinerinin yüzde 75’i Alcoa’ya ait.

alcoa işçileri grevi alcoa işçileri grevi

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close