DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Barts hastanelerinde grevde olan işçiler yarın sokak eylemi yapacak

Londra’nın 4 hastanesinde çalışan emekçiler grev eylemlerini yarın yapacakları protestoyla sokağa taşıyacaklar.

barts-hastane-işçileri

HABER MERKEZİ– Londra’nın 4 hastanesinde temizlik, hasta bakımı, güvenlik gibi “hizmetler”de çalışan işçiler grevlerinin 10. gününde (yarın) kitlesel bir protesto gösterisi düzenleyecek.

Barts Health NHS Trust’a ait hastanelerde sözleşmeli Serco şirketine bağlı çalışan grevci işçiler, patronların 2017 yılının ilk yarı “mali sonuçlarını“ 3 Ağustos Perşembe günü yatırımcılara sunarak görücüye çıkacağı JP Morgan binası önünde eylem yapacaklar.

Barts Health NHS Trust’a ait 4 hastanede çalışan temizlik, güvenlik ve hasta bakıcılık gibi “hizmet“ işlerinde çalışan yüzlerce işçi 25 Temmuz’dan itibaren iki haftalık greve başlamışlardı.

Sendika ile (söz konusu işleri devralan uluslararası hizmet şirketi) Serco arasında 21 Temmuz’da yapılan görüşmeden sonuç çıkmayınca iki haftalık grevin düğmesine basılmıştı.

İşçiler daha önce de ücretlerin yükseltilmesi talebiyle 4 Temmuz’da da 48 saatlik bir grev yapmışlardı. Yapacakları iki haftalık grevin sonucunda eğer talepleri yine karşılanmazsa Ağustos ve Eylül aylarında da greve gidecekler.

Serco, geçen yıl Barts Health NHS Trust ile hastanelerdeki “hizmet işleri“ni yürütmek için 600 milyon sterlinlik anlaşma imzalamıştı. Serco şirketi 82 milyon sterlin kar etti ve CEO’suna yılda 1 milyon sterlin ödüyor.

Grevci işçiler ise saat başı ücrette 0.30 sterlinlik bir artış yapılmasını istiyorlar ancak bu talep Serco patronları tarafından reddediliyor.

Grev, Mile End Hastanesi, Royal London Hastanesi, St Bartholomew Hastanesi ve Whipps Cross Üniversitesi Hastanesi’ndeki Serco işçilerini kapsıyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close