DÜNYA

Burjuva devlet banka kurtarırken cömert

Dünya halklarını sömürürken liberalizmi dilinden düşürmeyen dünya burjuvazisi büyük bankalar sıkıntı yaşadığında devlet desteğini devreye sokuveriyor.

italya-banka-kurtarma

HABER MERKEZİ– AB emperyalizmi son yıllarda hem devlet hem banka borçlarının geri ödenmesinde yaşadığı ciddi sıkıntıların tüm mali sistemi alt üst etmesini engellemek için epey bir uğraşıyor.

Kimi zaman Yunanistan örneğinde olduğu üzere “kurtarıyorum“ söylemiyle koca bir ülkeyi haraca kesmenin fırsatına dönüştürüyor, kimi zaman ödemeler zincirinin hepten kopmaması için bazı bankaları kurtarma yoluna gidiyor.

Bu aşamada dünya burjuvazisinin dillerinden düşürmediği neo-liberalizme “aykırı“ olarak devlet desteğinden sonuna kadar faydalanılıyor.

Son olarak borçlarını ödeyemez duruma gelen iki İtalya kökenli bankanın kurtarılması için düğmeye basıldı.

İtalya’da hükümet, “batık kredi“ miktarı sürdürülemez noktaya gelmiş iki büyük banka için kurtarma paketi açıkladı.

Buna göre Banca Popolare di Vicenza ve Banca Veneto’ya iflastan kurtarılması için 5 milyar euro kredi aktarılacak.

Bu miktarın gerektiği takdirde 17 milyar euroya çıkarılmasını da öngören paket, geçtiğimiz cuma günü iki bankanın “iflas veya muhtemel iflas aşamasında olduğunu“ duyuran Avrupa Komisyonu’nca da onaylandı.

İtalya Maliye Bakanı Pier Carlo Padoan “söz konusu finansal operasyonun Avrupa Birliği’nin bankacılık ve finans piyasalarıyla ilgili düzenlemeleriyle uyumlu biçimde yürüttüklerini, Avrupa düzeyinde uygulaması zor da olsa mümkün olan bütün tedbirleri titizlikle aldıklarını“ söyledi.

Devlet ilk aşamada 5 milyar 200 bin euro sağlayacak. Ek olarak da riskli kredilerin yaratabileceği olası kayıplara karşı 12 milyar Euro’ya kadar devlet garantisi verilecek. Bu seçeneğin devreye girmesi halinde iki bankanın kurtarılması İtalyan devletine toplamda 17 milyar Euro’ya mal olacak.

İtalyan bankalarının geri ödenemeyecek durumdaki sorunlu kredi miktarının 360 milyar euro düzeyinde olduğu belirtiliyor. Bu rakam 19 üyeli Euro Bölgesi’ndeki toplam sorunlu kredi miktarının üçte ikisini oluşturuyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close