DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Çin: Fabrikanın taşınması kararı işçileri öfkelendirdi

 Fabrikanın bulunduğu alandan “kentsel dönüşüm” yani rantsal dönüşüm için taşınacak olması greve yol açtı

HABER MERKEZİ– Çin’de Tayvan orjinli tekelin “Linetek Electronic” 4 fabrikasından biri olan – Shenzhen şehrindeki- Everfull Electronics’in başka bir bölgeye taşınacak olması işçileri grev yapmaya götürdü.

İşçilerin öfkesini artıran şey ise, patronların bu işlemi gizli kapaklı ve işçilerin haklarını hiçe sayarak planlaması oldu.

Konuyla ilgili kendilerine bilgi verilmeyen binin üzerinde işçi, kazanılmış haklarını korumak için 25-26 Aralık’ta greve çıktılar.

Toplu kıyım tehlikesini farkeden işçiler, fabrikanın taşınması durumunda hangi sonuçların ortaya çıkacağı konusunda patrondan yazılı bir açıklama ve işçilerin tümünün durumunun ne olacağına ilişkin toplantı yapılması talebinde bulunuyorlar.

Tayvan basınında çıkan haberlere göre, Linetek Elektronik, 3 yıl önce ortaklık kurduğu “gayrimenkul geliştirme” şirketi Megaworld’un fabrikanın bulunduğu alanda başka projeler gerçekleştirme kararından dolayı fabrikayı taşımayı gündeme aldı.

Sanayi şehri Schenzhen’de artan grevler

Shenzhen’de fabrika kapatmalarla ilgili 1 Kasım’dan bu yana yaklaşık 15 grev ve protesto eylemi gerçekleştirildi (Çin genelinde ise 30 grev).

Güney Çin’in Guangdong eyaletinde ve Hong Kong’un tam kuzeyinde yer alan Shenzhen şehri, neoliberal politikaların sonucu olarak uygulanmaya başlanan “Özel Ekonomik Bölge”lerin ilk örneği ve yabancı yatırımlarla hızla büyüyen bir yer. Günümüzde dünyanın en kalabalık 15. şehri haline gelmiş.

Son bir kaç onyıldır yığınsal olarak emekçileri üretim alanlarına çeken aynı bölge şimdi, üretimin ve fabrikaların -çeşitli sebeplerle- yeniden başka yerlere kaydırılmasıyla işçilere yıkım getiren süreçleri yaşıyor. Ve işçilerin buna karşı mücadelelerine tanık oluyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close