DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Delhi’de 2 milyon işçi grev yapacak

Hindistan’ın 17 milyonluk en büyük ikinci metropolünde işçiler 20 Temmuz’da greve çıkacak

HABER MERKEZİ– Hindistan’ın en büyük ikinci metropolü Delhi’de, 11 sendikanın çağrısıyla çeşitli sektörlerden emekçiler 20 Temmuz’da 1 günlük grev yapacak.

NewsClick’in aktardığına göre, 2 milyondan fazla işçi kötü çalışma koşullarına ve sefalet ücretlerine karşı bir kez daha alanlarda olacak.

Resmi kayıtlara göre, Delhi’de 300 bin civarında mikro, küçük ve orta ölçekli işletme ve yaklaşık 9 bin kayıtlı fabrika bulunmaktadır. Ancak yüzbinlerce işçi “kayıt altında” değildir.

Son zamanlarda “yasa dışı” işletmelerde yaşanan ve sadece bu yıl içinde 28 işçinin canını alan yangınlar, işçilerin trajedilerini bir kez daha gözler önüne serdi.

Delhi, ulaşım, kira, okul masrafları ve sağlık harcamalarının, işçilerin ücretlerinin büyük bir kısmını yuttuğu çok pahalı bir şehir. Emekçilerin çoğunluğu uzak köylerden gelen göçmenler olduğu için, ücretlerin bir başka kısmı köylerdeki ailelere geri dönüyor. Çoğu işçi, gecekondu mahallelerinde derme çatma mekanlarda kalmaktadır.

Çalışma koşulları son derece ağır; Günde 10-12 saat çalıştırılıyorlar. İş güvenliği ve güvenceli iş yoksunluğu had safhada.

Hükümet asgari ücretin 13 bin 896 Rs olduğunu ilan etti bu yıl. Ama “kayıt dışılık” ve hükümet denetiminin doğru dürüst yapılmadığı koşullarda işçilerin büyük bölümü bu asgari ücrete bile “erişemiyor”.

Bu yüzden, aylık asgari ücretin en az 20 bin olması gerektiğini savunan sendikalar ve emekçiler, bu aşamada resmi asgari ücret hakkını elde etmek mücadelesini de vermek zorunda kalıyorlar.

İşçilerin diğer talepler arasında, kadın işçilere eşit ücret ve imkanlar sağlanması, Anganwadi ve ASHA gibi yarı-resmi, kamusal ama enformel olan sağlık-bakım alanlarında çalışan emekçilerin kadrolu hale getirilmesi, bu kapsamda “sözleşmeli” çalışmaya son verilmesi gibi talepler var.

Şu anda hükümete bağlı kurumlarda çalıştırılan emekçilerin bile yüzde 60-70’inin “sözleşmeli” statüde istihdam edildiği belirtiliyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close