DÜNYAİŞÇİ SINIFIKADINManşet

Hindistan: 400 bin tekstil işçisi eyleme hazırlanıyor

Karnataka eyaletinde ‘asgari ücret’ konusunda verdiği sözleri yerine getirmeyen hükümet protesto edilecek

HABER MERKEZİ– Hindistan’ın Karnataka eyaletinde 400 bin tekstil işçisi “asgari ücretin revize edilmesi” talebiyle eyleme geçmeye hazırlanıyor.

Eyalet seçimleri öncesinde asgari ücrete yüzde 100 zam yapılacağı sözünü veren hükümetin sözünde durması gerektiğini belirten Giysi ve Tekstil İşçileri Sendikası GATWU 9 Haziran’dan itibaren, taleplerini dile getirmek için harekete geçeceklerini açıkladı.

NewsClick haber sitesinin aktardığına göre, seçimlerin hemen öncesinde Şubat 2018’de bu konuda öneri sunup taslak hazırlayan hükümet Mart ayında kendi önerisini geri çekmişti. Hazırlanan taslak günlük asgari ücretin 2 katına çıkarılmasını öngörüyordu.

Sendika tarafından yapılan açıklamada, iş kanununa göre en az 3 yıl en geç 5 yılda bir asgari ücretin revize edilmesi gerektiği halde 1979’tan beri, yani son 38 yılda sadece 4 kez zam yapıldığı bilgisine yer verildi.

Yüzde 90’ını kadın emekçilerin oluşturduğu hazır giyim ve konfeksiyon sektörüne baskı, boyama ve iplik te eklendiğinde bu alanda eyalet çapında 1 milyon civarında işçi çalışıyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close