DÜNYAİŞÇİ SINIFI

İngiltere: #McStrike başladı

İngiltere’de ilk McDonald’s grevi başladı. İşçiler ‘FightFor15Dolar’ mücadelesinden esinlenerek 10 sterlinlik saat ücreti talep ediyor

HABER MERKEZİ- Cambridge ve Londra’nın güney doğusunda yer alan Crayford’daki McDonald’s restoranlarında çalışan işçilerin uzun süredir hazırlandıkları grev başladı.

İngiltere’deki iki McDonald’s restoranında greve çıkacak olan işçilerin 4 Eylül’de karar kılmalarının nedeni, bu tarihin ABD’deki geleneksel “Labor Day” (işçi günü/bayramı) ne denk geliyor olması. Çünkü grevciler, başta ABD ve Yeni Zelanda olmak üzere, sınıf kardeşleriyle iletişime geçip dünya çapında bir harekete doğru yol almak istiyorlar.

Nitekim BFAWU (fırıncılar, yiyecek ve ilgili sektörlerde çalışanlar) sendikası “fast-food” işçilerinin uluslararası düzeyde dayanışmasını güçlendirmek için bu tarihin seçildiğini açıklamıştı.

Geçmiş yıllarda binlerce Amerikan “fast-food” çalışanı, Hizmet Çalışanları Uluslararası Birliği tarafından koordine edilen 15 dolarlık saat ücreti için kampanya örgütlediler. Ve “15 Fight”ın bir parçası olarak 4 Eylül “İşçi günü”nde eylemler düzenlediler.

İngiltere’deki McDonald’s işçilerinin eylemi mücadele deneyimlerini aktarmak üzere İngiltere’yi ziyaret eden Yeni Zelanda’lı işçilerin de desteğini alıyor. Yeni Zelanda’da işçiler uzun mücadeleler sonucunda “sıfır saatlik sözleşmeleri” yasaklatmış ve saat başı minimum ücret hakkını elde etmişlerdi.

Belçika “fast-food” işçilerinden de bir heyet İngiltere’deki grevi desteklemek için Londra’ya gitmişlerdi.

İngiltere’de benzer sorunlar yaşayan McDonald’s işçileri de patronların dayattığı “sıfır saat sözleşmesi”ne karşı çıkıyor. Ve 10 sterlin saat ücreti talep ediyorlar.

 

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close