DÜNYAİŞÇİ SINIFI

İşçi sistemi protesto etmek için kendini yaktı

İtalya’da işsiz kalan işçi işsizlik maaşını vermekte bile ayak sürüyen bu kahrolası sistemi protesto etmek için kendini yaktı!

işçi kendini yaktı

HABER MERKEZİ– İtalya’da temizlik işçisi olarak çalışan 46 yaşındaki Concetta Iolanda Candido dün sabah saatlerinde sosyal medyada Sosyal Güvenlik Kurumu’na gideceğini söyleyip “onlara gününü göstereceğim“ dedikten sonra oraya gitti ve kendini yaktı!

Kadın temizlik işçisi Candido geçen Ocak ayından bu yana işsizdi. Devletten hakkettiği işsizlik maaşını alabilmek için defalarca Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunan Candido, ilk ödemesini geçen ay sonunda ancak alabilmişti.

Hakkı olan geçmiş döneme ait işsizlik parasın da alabilmek için başvuru yapan Candido dün de bu başvurusunun sonucunu öğrenmek için Torino’daki Sosyal Güvenlik Kurumu’na gitti.

Görevlinin “teknik işlemlerin biraz daha zaman alacağını“ söylemesi üzerine tartışma çıktı.

Bu sırada, Candido çantasından iki şişe çıkardı ve şişeleri üzerine boşalttıktan sonra kendisini ateşe verdi. Hastaneye kaldırılan kadının durumunun ağır olduğu bildirildi.

Üç kuruşu vermemek için kırk takla atan kapitalist bürokrasi

Avrupa’da “sosyal devlet“ dedikleri şeyden geriye bugün kırıntı dahi kalmamış durumda. Geriye kalan sadece bitmek tükenmek bilmeyen bürokratik engelller…

Candido yıllarca çalışıp bir gecede işinden oluyor. Sıra hakettiği işsizlik maaşının ödenmesine gelinde kapitalist bürokrasinin saçma sapan teknik işlemlerine takılıyor.

Ve burjuva devletin sözümona sosyal kurumunda bir protesto şekli olarak kendini ateşe veriyor…

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close