DÜNYA

IŞİD’in elindeki silahlar Türkiye imalatı

‘Fıratın Gazabı’ çerçevesinde Rakka’ya doğru yürüyüş devam ederken Türk devletinin çetelerle kirli ilişkileri de açığa çıkıyor.

HABER MERKEZİ– Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Fırat’ın Gazabı operasyonu kapsamında Rakka’ya doğru ilerleyişini sürdürürken, Türkiye’nin IŞİD’le olan kirli ilişkleri de ortalığa saçılıyor.

Kentin batısında bulunan Tabka barajından sonra Baas Barajı’da (Azadi Barajı) IŞİD’ten kurtarıldı. Mansura’da ise IŞİD’e ait silah ve cephane ele geçirdi. Ele geçirilen silahların arasında Türkiye’nin imalatlı silahlar da bulunuyor.

Dün sabah güney batı tarafından Mansura Kasabası’na giren QSD, kasabanın yüzde 90’ını IŞİD’ten temizledi. Kasabanın kontrol altına alınan kısımlarında yürütülen arama-temizleme çalışmalarında IŞİD’e ait 2 cephane deposu ele geçirildi.

QSD tarafından ele geçirilen silah ve cephaneleri fotoğrafları ANHA Haber Ajansı tarafından yayımlandı. 60 mm’lik havan, 120 adet kalaşnikof, çok sayıda el bombası, RBC ve mermisi gibi ağır silahların yanı sıra 2 adet mobil sinyal kesici ele geçirdi.

Ele geçirilen malzemelerin çoğu Türkiye imalatı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close