İŞÇİ SINIFIManşet

Meksika: 40 bin metal işçisinin grevi ikinci haftasında

45 otomotiv fabrikasından on binlerce işçi 12 Ocak’ta sendikal bürokrasiyi aşarak iş bıraktı. Grev 25 Ocak’tan itibaren ‘resmiyet’ kazandı

HABER MERKEZİ- Meksika’nın ABD sınırında bulunan Matamoros sanayi bölgesinde bir haftadan uzun süredir, sendikal bürokrasiyi aşarak fiili olarak iş bırakan ve ücret zammı ile ikramiye haklarını talep eden 40 bin metal işçisinin grevi bugünden itibaren „resmiyet“ kazandı.

Kveo.com’da yer alan habere göre, hükümet tarafından sınır bölgelerinde asgari ücrete yüzde 100 zam kararı açıklanmasının ardından, Gündelikçi İşçiler, Sanayi İşçileri ve Maquiladora İşçileri Sendikası SJOIIM ile toplu iş sözleşmesi imzalamış olan Matamoros’daki 45 fabrika patronu 40 bin işçi için ikramiyeleri ödemeyerek zammı ortadan kaldırırmak istedi.

Bunun üzerine on binlerce işçi 12 Ocak’ta fiili olarak iş bırakarak sokağa çıktı. İşçiler, patronlarla anlaşmaya çalışan sendikacıları aşarak sendikayı, yıllık ikramiyelerin ödenmesi ve yüzde 20 ücret zammı talepleriyle grev kararı almaya zorladılar.

İşçilerin kararlılığı ve öfkesi karşısında sendikal bürokrasi 25 Ocak’tan itibaren „resmi“ olarak greve çıkılması kararını almak zorunda kaldı.

40 bin işçinin katıldığı grev, GM (General Motors), Ford gibi otomotiv tekellerine üretim yapan fabrikaların olduğu sanayi bölgesinde son 30 yılın en büyük işçi mücadelesi özelliğini taşıyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close