DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Nijerya: Petrol işçileri patronlara 21 gün süre verdi

Nijerya’da petrol işçilerinin sendikası PENGASSAN petrol ve gaz tekellerinin patronlarını uyardı.

pengassan

HABER MERKEZİ– Petrol işçilerinin sendikal örgütü PENGASSAN, Petrol ve gaz sektöründe patronların kötü çalışma koşullarının düzeltilmesine dair 21 gün içinde adım atmaması durumunda ülke çapında greve gideceklerini duyurdu.

Geçtiğimiz Çarşamba günü Abuja’daki Merkezi Çalışma Komitesi (CWC) toplantısını gerçekleştiren sendika bir ültimatom yayınlayarak patronları uyardı.

Sendika, “özellikle bazı şirketlerin yönetimi tarafından sürekli emek karşıtı uygulamalarla karşılaşıldığını, işçilerin sabrının tükendiğini“ belirterek buna son verilmesini istedi.

Açıklamada “işçilerin sinirini bozucu kasıtlı ve süreklileşmiş kötü muamele, olumsuz çalışma koşulları, çalışma yasalarını dikkate almayan kuralsız uygulamaların sıklıkla yaşandığı“ ifade edildi.

Sendika, “patronların kışkırtıcı tavırlarının özellikle görüldüğü“ firmaları Fugro Sterling Global, Indorama Petrokimya Şirketi, Baker Hughes / General Electric, Evrensel Enerji, Frontier Enerji, Vam Onne, Neconde Enerji ve ObiJackson Grubu SDF, Ciscon, Tecon, Obax, Pan Ocean, NNPC Perakende Limited, Exxon-Mobil ve Petrobras şeklinde sıraladı.

Patronların bu uyarıyı dikkate almamaları durumunda ülke çapında başlatılacak eylem için sendika, Port Harcourt, Lagos, Kaduna ve Warri olmak üzere dört bölgede sistematik hazırlıklar yapacak.

Aynı zamanda kıtanın en büyük üreticisi konumunda olan OPEC üyesi Nijerya günlük 2 milyon varilin üzerinde ham petrol üretimi yapıyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close