DÜNYA

#SOSPrensa

Meksika’da bitmek bilmeyen gazeteci katliamlarına dair protesto ve kampanya: #SOSPrensa

meksika gazeteci ölümleri

HABER MERKEZİ– Meksikalı gazeteciler bu kez de iki gün önce kimliği tespit edilen meslektaşları Salvador Adame için ‘adalet’ istedi. Adame ile birlikte 2017’de Meksika’da öldürülen gazeteci sayısı dokuza çıktı.

Ülkenin çeşitli kentlerinde eş zamanlı olarak sokağa çıkan gazeteciler öldürülen meslektaşları için ‘adalet’ istedi. Ellerinde “Kan artık dursun. Bir kişi daha eksilmeyeceğiz” ve “Salvador Adame için adalet” dövizleri taşıyan gazeteciler bu yıl içinde öldürülen, uyuşturucu ticaretiyle ilgili haberleri nedeniyle 2011 yılında Gazetecileri Koruma Komitesi’nin (CPJ) Basın Özgürlüğü Ödülü sahibi Javier Valdez için de “Javier Valdez için adalet”, “(Valdez’in öldürüldüğü eyalet olan) Sinaloa’da barış istiyoruz” pankartlarını açtı.

Gazeteciler, başkent Meksiko, Michoacán, Sinaloa, Coahuila’da yere #SOSPrensa (#SOSBasın) yazdı. Eş zamanlı olarak düzenlenen sosyal medya kampanyası kapsamında ise #SOSPrensa etiketi altında binlerce mesaj paylaşıldı.

#sosprensa

2006-2016 arasında ülkede 21 gazetecinin öldürüldü ve katiller cezasız kaldı. Meksika’da geçen sene ise 11 gazeteci öldürülmüştü.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close