DÜNYAManşet

Stuttgart’ta taksiciler kontakt kapattı

Stuttgart ve Echterdingen’da 800 taksici, büyük tekellerin sektöre olan müdahalesini protesto için kontak kapatma eylemi yaptı

HABER MERKEZİ– Taxiverband’in çağrısı üzerine ve Taxizentrale’nin desteğiyle, Stuttgart ve Echterdingen bölgesindeki yaklaşık 800 taksi kontak kapatma eylemi yaptı. 26 Mart pazartesi sabah 8.00-12.00 arası, özellikle havaalanı ve merkezi tren garı önündeki taksi durakları bomboş kaldı. Konuştuğumuz taksiciler bir ağızdan ayni şeyi söylediler: “Daimler  ve projesi Flexpilot bizim çalışma alanımızı yok ediyor. Binlerce ailenin geleceği söz konusu. Bu, bizim için varlık yokluk sorunu“.

Varlık yokluk sorunu

Daimler’in dolmuş taksi projesi Flexpilot, cep telefonlarına kurulan bir uygulama üzerinden evlerden müşteri topluyor. Flexpilot, binlerce taksicinin çalıştığı alanı tümüyle kuralsızlaştırıyor ve tümüyle ucuz ve korumasız işgücünün onunu açıyor. Son 10 yılda, büyük tekeller taksi alanına 17 kere müdahale ettiler. Bunların arasında, Mytaxi, Uber, Car2Go vb. var.

Daimler Grup ve Büyükşehir Belediyesi

Taksicilerin bu kuralsızlaşma ve haksız rekabete karşı ilk uyarı eylemi, yüzde 90’in üzerinde katılım ve başarı elde etti. Daimler, bir süredir cep telefonlarına indirilen Flexpilot uygulaması üzerinden, dolmuş taksiyle denemeler yapıyor ve piyasayı yokluyor. Bu denemeler, Belediye ve kamuya ait toplu taşıma şirketi SSB’nin katılımıyla yapılıyor.

Mytaxi ve Car2Go ile zaten uzun zamandır piyasaya girmiş olan Daimler, bu kez taksicilerin ekmek teknesine son çiviyi çakmak istiyor. Daha önce de Uber’in taksi alanını kuralsızlaştırma girişimi, Stuttgart ve Almanya çapında mahkemeler üzerinden kazanılan davalarla geriletilmişti.

Büyük şirketler, yasaları değiştirerek, taksiciliği bitirme ve bu alanı ele geçirmeye çalışıyorlar. Taksicilere birçok kural getiren PBEFG yasası değiştirilirse, tüm tekeller buraya büyük bir hızla dalacaklar.

Hamburg’da VW, Münih’te BMW, Berlin’de Toyota

Hamburg’dan sonra, ikinci eylem Stuttgart’ta yapıldı. Sırada ise Münih var.

Bundan üç yıl önce de, gene mesleki sorunları için 500’den fazla taksi şehir merkezinde konvoy oluşturup Stuttgart Büyükşehir Belediyesi’nin önünde toplanmışlardı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close