DÜNYAİŞÇİ SINIFIKADINManşet

‘Yemek işçileri’nin dört günlük grevi sonuç verdi

Hindistanı’n Karnataka eyaletindeki 120 bin kadın ‘aşçı’yı ilgilendiren eylem hükümetin verdiği sözler üzerine bitirildi

HABER MERKEZİ– Hindistan’ın Karnataka eyaletinde ilk ve orta dereceli devlet okullarında öğrencilere öğle yemeği hizmeti veren onbinlerce aşçı ve yardımcı işçiler, ücretlerde ve sosyal ödeneklerde artış talebiyle yaptıkları 4 günlük grevi sonlandırdılar.

“Thenewsminute.com”un aktardığına göre, CITU sendikasının açıklamasında “hükümetin ücret zammı yapılacağı güvencesi vermesinin ardından grev Cuma gecesi bitirildi” deniliyor. CITU kadın işçilerin 4 günlük eylemine öncülük eden sendika.

Binlerce kadın emekçi Bengalore’de “Freedom Park”ta soğuk ve yağmur demeden gece gündüz protesto gösterileri düzenlediler.

Bu aşçılar ve yardımcıları devlet okullarında öğrencilere yemek dağıtmak için ayda 2,200 Rs (35 dolar!) alıyor ve sosyal ödeneklerle birlikte ayda en az 5,000 Rs almayı talep ediyorlardı.

Güney eyaletinde çalışan, her gün 65.000’den fazla ilk ve orta okul için yemek hazırlayan yaklaşık 120 bin emekçi var.

Grevin bitirilmesi için yapılan görüşmelerde hükümet zam miktarı konusunda belli bir rakam vermese de ücret artışları için bütçede gerekli düzenlemelerin yapılacağı sözünü verdi.

Kerala eyaletinde aynı işi yapan emekçilerin aylık ücreti 10,400 Rs (161 dolar!) civarında.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close