DÜNYA

Yeni Halepçeler yaşanmasın

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTsL5wiFcX5N14SzAeLJRQYPLj-lQnZcFdkDqVvgR9425mJKC7ngQHalepçe katliamının 23. yıldönümü vesilesiyle bir açıklama yapan Kongra-Gel, katliamların önüne ancak ulusal tavırla geçilebileceğini belirti. Kongra-Gel, “Halepçe katliamı şehitlerin manevi huzurunda bir kez daha ulusal konferans çağrımızı yineliyoruz” dedi.

Kongra-Gel Başkanı Remzi Kartal, Halepçe katliamı ile Enfal jenosidinin 23. Yıldönümü vesilesiyle yaptığı açıklamada, “Bundan 23 yıl önce Saddam rejimi, Güney Kürdistan da Enfal operasyonlarının ilkini Halepçe de başlatarak, bir gün içinde kimyasal silahlarla, 5 binden fazla insanımızı öldürüp, on binlercesini de sakat bıraktı. Halepçe katliamını bir kez daha acı ve nefretle anıyor, yüreğimizde daha dün gibi taze olan bu acıyla Güney Kürdistanlı halkımızın ve tüm Kürt halkının başı sağ olsun diyor, katliamcı zihniyetleri ve güçleri kınıyoruz” dedi.

Açıklamada, katliamın baş sorumlularının mahkemelerde hesap vermeleri, acılarını bir nebze de olsa hafiflettiği ve diğer katliamcılara ders olması açısından önemli buldukları belirtildi. Açıklamada, “Ancak Saddam’ın bu dava sonucu beklenmeden ve Kürt halkına karşı işlediği suçları ve suç ortakları ortaya çıkarılmadan alelacele idam edilmiş olmasını, büyük bir eksiklik olarak görüyoruz” dendi.

Kürt halkına karşı katliam ve soykırım zihniyetinin devam ettiğine dikkat çekilen açıklamanın devamında şunlar belirtildi: “Yeni katliam senaryoları da devrededir. Sorunlarda şiddeti çözüm görenlerin varacağı son durak katliamdır. Kürt sorununda çözümsüzlükte direten Türkiye, İran ve Suriye devletlerinin ittifak halinde izledikleri inkar ve imha siyasetleri, başta ABD, AB ve BM gibi uluslar arası güç ve kurumların sorunu görmezden gelmeleri ve çifte standartlı yaklaşımları, her an yeni katliamlara açık kapı bırakmaktadır. Halepçe ve Enfal tecrübelerine rağmen maalesef Kürdistan da katliam tehlikesi henüz geçmemiştir, bu tehlike başta Kuzey Kürdistan olmak üzere tüm parçalarda devam etmektedir.

Bu nedenledir ki, Kürt sorunun demokratik-barışçıl çözümü konusunda yürüttüğümüz tüm çabalara rağmen içerde ve dışarda operasyonlar devam etmekte, Türkiye’deki Kürt siyasi kurum ve temsilcilerine ciddi baskı ve tutuklamalar yoğunlaşarak sürmekte, hareketimize dönük imha ve tasfiye politikalarında hala ısrar edilmektedir.

Yeni Halepçelerin, yaşanmaması bizim elimizde, yani ortaya koyacağımız çabaya bağlıdır. Kürt Halkı bu gün dört parçada direniş çizgisinde en güçlü cevabı ulusal ruh ve birliktelikle verebilecek kudrete sahiptir. Bu çerçevede katliam senaryolarının sahiplerini uyarıyor, Kürtlere eskisi gibi yaklaşılamayacağını bir kez daha belirtiyoruz. Kürtler ulusal ve bölgesel çapta siyasi-ekonomik Pazarlık konusu olmayacak kadar, başkasının askeri olmayacak kadar, ulusal irade ve bilinç sahibidirler. Herkes hesabını buna göre yapmalıdır.

Nereden ve kimden gelirse gelsin hiçbir sınır tanımadan Kürt halkını, Kürt halkının iradesini, değerlerini hedefleyen, tehdit eden her türlü saldırı karşısında ulusal birlik tavrının sergilenmesinin önemini bir kez daha hatırlatıyoruz. Katliamların önüne ancak ulusal tavırla geçebiliriz. Dün olduğu gibi bugün de Kürt ulusal birliğini esas aldığımızı, temsil etmeyi sürdüreceğimizi belirtiyoruz. Bu vesile ile Halepçe katliamı şehitlerin manevi huzurunda bir kez daha ulusal konferans çağrımızı yineliyoruz.” ANF

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close