DÜNYAManşet

Almanya’da ırkçılık karşıtı yürüyüşler

Berlin, Köln, Stuttgart ve daha pek çok şehirde, yükselen ırkçılık protesto edildi

HABER MERKEZİ– Almanya’da, 26 Mayıs’ta yapılacak Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerine bir hafta kala Avrupa’da yükselen ırkçılık protesto edildi.

Çok sayıda örgüt ve inisiyatifin “Herkes için bir Avrupa” sloganıyla düzenlediği gösteriler, başkent Berlin’in yanı sıra Köln, Leipzig, Münih, Hamburg ve Stuttgart’ta gerçekleştirildi.

Berlin’de Alexander Meydanı’nda toplanan göstericiler, Leipziger Caddesi ve 17 Haziran Caddesi üzerinden Zafer Anıtı’na yürüdü. “Nasyonalizme karşı herkes için bir Avrupa” yazılı döviz ve pankartlar taşıyan göstericiler, Avrupa’da ırkçılığa yer olmadığı yönünde sloganlar attı.

20 binin üzerinde kişinin katıldığı yürüyüş sırasında yapılan konuşmalarda, AP seçimlerinde aşırı sağcı ve ırkçı partilere oy verilmemesi çağrısında bulunuldu.

Köln’de de 5 farklı noktadan başlayan yürüyüşün sonunda yaklaşık 25 bin protestocu, Ren Nehri kıyısındaki Deutz Werft Meydanı’nda toplandı. Göstericiler, “Avrupa birleş”, “Irkçılığa karşı sesinizi yükseltin” ve “Irkçıları seçmeyin” yazılı dövizler taşıdı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close